Jdi na obsah Jdi na menu
 


O JORKŠÍRECH

 Tohoto MALÉHO (vzrůstem) -VELKÉHO(duchem ) psa vyšlechtili chudí tkalci v Anglii. Obrazek

Již od 11.století platil v této zemi zákon, který přísně zakazoval poddaným lovit zvěř. Aby se předešlo porušování tohoto zákazu, směli poddaní chovat pouze velmi malé psy, kteří se podle všeobecného mínění nehodili k lovu. Královští hajní na to dohlíželi velmi přísně a psy, které cestou potkávali, podrobovali velikostnímu testu, při kterém museli psi projít obručí o průměru asi 18 cm.  Jestliže obručí prošli, byli dostatečně malí, aby si je směli jejich majitelé ponechat.

  Psi poddaných byli používáni především k lovu krys a myší, avšak kromě toho přilepšovali svým chudým pánům tím, že občas ukořistili zajíce nebo jinou zvěřinu, přestože to bylo zakázáno. A tak byli postupem času chováni malí, robustní teriéři, kteří neodporovali zákonům a přesto sloužili svým pánům jako lovečtí psi.

  Do dnešní doby se celý vzhled těchto teriérů změnil, jejich povaha se však nezměnila téměř vůbec. Pravý teriérský temperament, pohyblivost a veselost, to vše zůstalo zachováno. Právě pro tyto vlastnosti se stal jorkšírský teriér vyhledávaným společníkem a jedním z nejoblíbenějších plemen  všude na světě.

   Jako samostatné plemeno byl uznán Anglickým Kennel Clubem oficiálně v roce 1886.

Dnešní Jorkšírský teriér je úhledný, až překvapivě hrdý,odvážný , učenlivý psík, který působí dojmem síly a vyváženosti i přesto,že je co do velikosti trpasličí (ideální váha 1,8 – 2,8 kg,dle platného Standardu až 3,1 kg ). Jeho dlouhá hedvábná srst volně splývá po bocích těla a je rozdělena pěšinkou od nosu až po ocásek. Na hlavě je srst dlouhá, sytě zlatá, kolem uší a čenichu zvlášť dlouhá- svazuje se do mašličky, aby byl vidět malý psí obličej s tmavýma živýma očima. Barva je ocelově modrá od týlu až po ocásek, srst je hedvábná, lesklá a úplně rovná.  Ocásek se nyní již nekupíruje a je nesený šavlovitě  nad úrovní hřbetu.

   Jorkšírský  teriér si získává stále více lidí – těžko najdete jiné plemeno, které by se mu mohlo rovnat krásou, odvážností, temperamentem a láskyplnou přítulností.

Navíc téměř nelíná - srst se vyčesává postupně - podobně jako vlasy.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

barbara kubíčková

(anička a babu, 2. 7. 2009 13:03)

jsou moc moc moc pěkný

Anička a Babu

(Barbara Kubíčková , 23. 10. 2007 16:36)

jsou moc moc moc moc pěkný